We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBLFOAW SINGLEPOLE 300/400A FEM OFST ANG WH
MODEL HBLFOAW
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$45.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
400 A
Color
White
Current / amperage rating
400 A
Style
Offset Straight Female
Type
Angled Terminal
Voltage rating description
600V AC/DC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLFOAW
UPC: 783585511986 | UNSPSC: 39121407 | GTIN: 00783585511986
Wiring Connectors > Single Pole/Cam Plugs & Connectors > Single Pole Connectors
Wiring Device-Kellems Single Pole Receptacle, Angled Female Offset Stud Standard Straight, Series: 16 Series, 600 VAC/250 VDC, 300/400 A, 4 to 4/0 AWG Wire, Screw, Brass Contact, Composite Housing, NEMA 3R/4X/12, Surface Mount, 1-Terminal, 240000 W, White, 1.48 in Dia x 3.76 in L
Features:
- Highest performance and coolest running connection
- Easily identifies power phases, neutral and ground
Specs:
| Series | 16 Series |
|---|---|
| Type | Angled Female Offset Stud Standard Straight |
| Color | White |
| Specifications | 1-Terminal, 240000 W |
| Dimensions | 1.48 in Dia x 3.76 in L |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| Amperage Rating | 300/400 A |
| Mounting Type | Surface |
| NEMA Rating | NEMA 3R/4X/12 |
| Housing Material | Composite |
| Connection Type | Screw |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |
| Contact Material | Brass |
Packaging:
| Length | 7.75 in |
|---|---|
| Width | 6.0 in |
| Height | 1.3 in |
Certifications/Standards:
ANSI/NFPA 70 | cUL Listed | UL Listed | CSA 22.2. 0.17 | UL94 Flammability Rating
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLFRABW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLFRAW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLFRSW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLTW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLPTW
| Brand | Dixon |
| Model | 70656018 |
| Brand | WEG |
| Model | CWC07-10-30V04 |
| Brand | MBT Meltblown |
| Model | GDM150 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T67L |
| Brand | Alemite |
| Model | 393795-21 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1310 30MM |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | ZCH0200C |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/