We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBTCVR18BK WBACCSCOVER18"WIDESTEELBLACK
MODEL HBTCVR18BK
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$222.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Construction
Fabricated
Dimensions
14 in x 8 in x 8 in
EU RoHS indicator
No
Height
8 in
Length
14 in
Material
Steel
Non Hazardous Location
Non-Hazardous
Sub brand
Wire Basket Tray
Width (in)
8
Hubbell Wiring Device-Kellems HBTCVR18BK
UPC: 783585419503 | UNSPSC: 39131711 | GTIN: 00783585419503
Cable Trays & Struts > Cable Tray Accessories > Tray Covers
Wiring Device-Kellems Tray Cover, Fabricated Standard, 18 in Tray Width, 118 in Length, For Use With: Overhead Wire Basket Trays, Steel, Powder Coated, Black
Specs:
| Length | 118 in |
|---|---|
| Type | Fabricated Standard |
| Color | Black |
| Finish | Powder Coated |
| Suitable For Use With | Overhead Wire Basket Trays |
| Material | Steel |
| Tray Width | 18 in |
Packaging:
| Length | 14.0 in |
|---|---|
| Width | 8.0 in |
| Height | 8.0 in |
Certifications/Standards:
cUL Listed | UL Listed
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | HKK Chain |
| Model | ADC050RK1EV |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | S248HA5/8XR.090 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 845PY-CM-2-C |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SNZ-226 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-524080 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-205-CC-14-S |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HXJ6B24 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/