We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RCS6W LLRC SW 6 BTN W PILOT WH
MODEL RCS6W
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$115.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Series
Switches
Style
6 Button
Type
Standard
Hubbell Wiring Device-Kellems RCS6W
UPC: 783585564371 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00783585564371
Lighting Controls & Ballasts > Lighting Controls & Accessories > Lighting Control Switches
Wiring Device-Kellems Load:Logic® Room Controller Switch, 1-Button Standard, 24 VDC, LED Lamp, Threaded Mounting, Screw Terminal, -40 to 70 deg C, Gray/White
Specs:
| Type | 1-Button Standard |
|---|---|
| Color | Gray/White |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Mounting Type | Threaded |
| Lamp Type | LED |
| Temperature Rating | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.6 in |
|---|---|
| Width | 3.3 in |
| Height | 2.6 in |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
LLC2RD
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCSNFI
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRJ45A10
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCDISP
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCSTOW
| Brand | NoTrax |
| Model | 621S3060BL |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-ELFM36H |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 03301027 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RA12WPK100 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 110767 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 166S0310CH |
| Brand | Bando |
| Model | 5V530 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | CM6Y |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/