We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring WS1024W OCC SNSR PIR 120V 2 CIRC NTRL WH
MODEL WS1024W
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$101.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Series
Passive Infrared
Type
Manual/Auto
Voltage
120 VAC
Voltage rating description
120V AC
Hubbell Wiring Device-Kellems WS1024W
UPC: 783585428123 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00783585428123
Lighting Controls & Ballasts > Lighting Controls & Accessories > Lighting Control Switches
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Occupancy Sensor Switch, 2-Circuit Passive Infrared, Series: WS Series, 120 VAC, 5 A, 500 W, Fluorescent/Incandescent/LED Lamp, Automatic/Manual On Control, Wall Mount, 32 to 122 deg F, ABS, White, 4.15 in L x 1.82 in W x 1.62 in H
Features:
- Manual time delay adjustment
- Plated steel mounting strap
- High impact molded plastics
- Recessed tamper resistant lens
- Multi-way capable
- Compatible with CFL/LED and motor loads
- Vacancy only version
- Photocell for extra energy savings
Specs:
| Series | WS Series |
|---|---|
| Type | 2-Circuit Passive Infrared |
| Color | White |
| Material | ABS |
| Dimensions | 4.15 in L x 1.82 in W x 1.62 in H |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 5 A |
| Power Rating | 500 W |
| Mounting Type | Wall |
| Control | Automatic/Manual On |
| Lamp Type | Fluorescent/Incandescent/LED |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |
Packaging:
- Length: 4.75 in
- Width: 3.0 in
- Height: 2.3 in
Certifications/Standards:
cULus Listed | UL Listed | CSA Certified | CEC Title 24 | ASHRAE 90.1
5 Years Limited
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
WS1020NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1025W
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS2004NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1025NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1021W
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2650 |
| Brand | Bando |
| Model | 9-3V800 |
| Brand | Timken Drives |
| Model | 4592 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/