100-C37J10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C37J10 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 37A at 600V AC-3 utilization. This 3-pole contactor features a 24V DC coil and includes one normally open (1NO) auxiliary contact. Designed for direct-on-line motor starting and general load switching, it is suitable for controlling motors up to 20 HP at 480V AC. The contactor is DIN-rail mountable and is part of the global IEC motor control line from Rockwell Automation.