100-K12DJ01
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-K12DJ01 is a Bulletin 100 IEC contactor designed for direct-on-line motor starting and general load switching. This 3-pole contactor features a 24V DC operating coil and is rated for 12A thermal current (Ith) at 600V, suitable for controlling motors up to 5.5 kW (7.5 HP) at 400V. It provides three normally open (3NO) power contacts for reliable switching in industrial control panels and motor starter assemblies.
MODEL 100-K12DJ01
Returnable: Yes
Coil voltage
24V DC
Contact current rating
12 A
Contact voltage rating
690 V AC
Depth
82.7mm
Length
108.2mm
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Normal state configuration
3NO
Number of auxiliary contacts
1
Number of poles
3
Power rating
5.5 kW
Range
100 series
Series
100K
Terminal type
Screw
Width
44.9mm