100-C23EJ200
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C23EJ200 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 23 A at 690V AC-3 utilization. This 3-pole motor starter features a 200V AC coil and is designed for direct-on-line starting of motors up to 11 kW (15 HP) at 400V. It provides reliable switching for general-purpose and motor control applications in industrial environments.