UMBW-1C1-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG UMBW-1C1-30 is a 1-pole miniature circuit breaker (MCB) rated for 30A at 480VAC, featuring a C-type trip curve for general purpose applications. This UL1077 recognized supplementary protector is designed for branch circuit protection in control panels, machinery, and industrial equipment. It provides reliable overcurrent and short-circuit protection with a compact footprint for space-constrained installations.
MODEL UMBW-1C1-30
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Max voltage
277 VAC
Number of poles
1 pole
Rated current
30 A
Trip curve
C
Type
Thermal-magnetic
UL approval
UL1077
The UMBW has a range from 1 to 63 Amps, available in 1,2, 3 poles, and B, C, D trip curves. Single pole and multi-pole thermal-magnetic miniature circuit breakers (MCBs) are in accordance with EN 60947-2, UL 1077 and UL 489 for DIN rail mounting with toggle actuation, visual status indication, and high interrupt capacity. A positively trip-free snap action mechanism ensures reliable switching behavior. A range of trip characteristics and add-on accessories make the UMBW suitable for a variety of applications.
  • AC and DC voltages available in one series;
  • UL489 branch circuit protective device;
  • UL1077 equipment protection;
  • 17.5mm width per pole;
  • Visual status indication;
  • Positive trip-free snap action mechanism to ensure reliable switching;
  • Cuttable bus bar connecting system.
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more
Review of motor purchase
Very pleased
Recently Viewed
Free shipping
#6391821
Free shipping
#5972712
Hyde Tools 41110 Paint Spatula 6" x 1"