S1R10CSPC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL S1R10CSPC
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 31
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Accessory type
Center Sub Plate
Application - for use on
Concrete
Cable entry
Through Cover
Color
White
Construction
Fabricated
Construction material main
10 Meunt
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
White Paint
Industry Standard(s)
cULus Listed
Material
Steel
Mounting Type
Screw Mount
Number of outlets
(4) Extron MAAP Openings
Size
Standard Sized Product
Style
Sub-Plates
Sub brand
SystemOne Recessed
Type
10 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates
Hubbell Wiring Device-Kellems S1R10CSPC
UPC: 783585547626 | UNSPSC: 39121328 | GTIN: 00783585547626
Electrical Boxes & Covers > Floor Service Outlet Boxes > Poke-Through Mountings
Wiring Device-Kellems SystemOne® Center Sub Plate, 2.22 in Width, 0.06 in Depth, 1 Gang, For Use With: 10 in Recessed Fire-Rated Poke Through, Steel, White, Galvanized
Specs:
  • Width: 2.22 in
  • Color: White
  • Finish: Galvanized
  • Suitable For Use With: 10 in Recessed Fire-Rated Poke Through
  • Material: Steel
  • Depth: 0.06 in
  • Number of Gangs: 1
Packaging:
  • Length: 6.25 in
  • Width: 4.0 in
  • Height: 0.1 in