SCE-60RP24F6
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-60RP24F6 is a NEMA 3R wall-mount enclosure with a 60" height, 24" width, and 1.50" depth. Constructed from carbon steel with an ANSI-61 gray powder coat finish, it provides rain-tight protection for outdoor applications. The enclosure features a screw-cover design and is UL Type 3R listed.
MODEL SCE-60RP24F6
Depth
1.50"
Height
26.25"
Width
1.97"
Application
Designed for mounting 19" and 24" rack mount equipment. Available in pairs of full length angles with mounting holes. Use clip nut package (CN1032) to provide tapped holes. Mounting hardware is supplied. Made of heavy gauge carbon steel.
Finish
Powder Coated White
Industry Standards - (IS17)
NEMA Not ApplicableUL Not ApplicableCSA N/A
Application
Finish
Powder Coated White
Industry Standards - (IS17)
Specifications
Part NumberSCE-60RP24F6
DescriptionAngle, Rack
Height26.25"
Width1.97"
Depth1.50"