SCE-16H1208SS6LP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-16H1208SS6LP is a NEMA 4X wall-mount enclosure with dimensions 16" H x 12" W x 8" D. Constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance, it features a padlockable hasp (LP) for security. Continuously welded seams and a concealed continuous hinge provide durability. UL Type 4X listed, suitable for indoor/outdoor hose-down and corrosive environments.
MODEL SCE-16H1208SS6LP
each
Contact supplier for technical support on: 989-799-6871
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Depth
8.00"
Height
16.00"
Width
12.00"
  • 0.075 In. stainless steel Type 316/316L.
  • Continuously welded seams ground smooth.
  • Flange trough collar around all sides of door opening.
  • Pour in place oil & water resistant gasket
  • Collar studs 3/8-16 provided for mounting optional subpanels.
  • Hasp and staple for padlocking.
  • Stainless steel continuous hinges.
  • Removable print pocket furnished if height and width of enclosure is greater than 12 Inches.
  • Ground stud on door.
  • Stainless steel clamps on three sides door when greater than 30 inch wide.