HBL4100MI7WR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL4100MI7WR is a raceway system component rated 100A at 480V with 3-Pole 4-Wire Grounding configuration. This red device is designed for industrial pin and sleeve mechanical interlock applications, providing reliable power distribution in demanding environments.
MODEL HBL4100MI7WR
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
100 A
Application
High Ampacity Watertight Connections
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
100 A
Current rating
100 A
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
UL Listed
Item type
Mechanically Interlocked Single, Reversed
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Phase
Three phase
Series
Unfused Circuit-Lock
Style
Reverse Service
Voltage
3 Phase 480 VAC
Voltage rating description
3 Phase 480 VAC
Wattage
48000
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL4100MI7WR
UPC: 783585012674 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585012674
Wiring Devices > Pin & Sleeve Device & Accessories > Pin & Sleeve Mechanical Interlock Device
Wiring Device-Kellems Circuit-Lock® Pin and Sleeve Mechanical Interlock, 3-Phase Female Grounding Non-NEMA Single Standard Watertight, 480 VAC, 100 A, 48000 W Power, 3 Pole, 4 Wires, NEMA 4X/12/IP67 Enclosure, Threaded Mounting, Composite/Thermoplastic, Red, 12.75 in H x 8.75 in W x 9.3 in D Dimensions
Features:
  • Reverse service plug cannot be removed under load
  • Captured neoprene gasket for a watertight seal
  • Lockable handle to meet OSHA lockout/tagout regulations
  • Solid pins for longer life and reliable electrical contact
  • DIN rail mounted switch for easy installation and replacement
  • Pressure screw terminals
Specs:
  • Type: 3-Phase Female Grounding Non-NEMA Single Standard Watertight
  • Color: Red
  • Material: Composite/Thermoplastic
  • Dimensions: 12.75 in H x 8.75 in W x 9.3 in D
  • Voltage Rating: 480 VAC
  • Amperage Rating: 100 A
  • Power Rating: 48000 W
  • Enclosure: NEMA 4X/12/IP67
  • Number of Wires: 4
  • Number of Poles: 3
  • Mounting: Threaded
Packaging:
  • Length: 15.0 in
  • Width: 10.9 in
  • Height: 8.1 in