DS120NLLA
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell DS120NLLA Decorator Switch rated 20A at 120V AC. Single pole design in a light almond finish. Suitable for residential and commercial applications where a modern decorator style is desired.
MODEL DS120NLLA
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Almond
Industry Standard(s)
UL Listed
Performance
-40C without impact
Hubbell Wiring Device-Kellems DS120NLLA
UPC: 783585186856 | UNSPSC: 39122226 | GTIN: 00783585186856
Wiring Devices > Switches > Decorative Switches
Wiring Device-Kellems Style Line® Decorator Switch, Self-Grounding Standard, Series: DS Series, 120/277 VAC, 20 A, 1 to 2 hp Power, 1 Pole, Snap Action, Rocker/Toggle Actuator, Threaded Mounting, Back/Push/Side Wired/Screw Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Composite, Light Almond, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Operating Temperature, 3.81 in H x 1.44 in W x 1.16 in D Dimensions
Features:
  • Automatic self-grounding staple
  • Steel, zinc plated bridge is corrosion-resistant
  • Thread cleaning captive mounting screw
  • Engineered thermoplastic housing is impact-resistant for heavy duty commercial environments
  • One piece bridge with integral grounding terminal with #8 brass screw allows compliance to NEC
  • Steel zinc plated mounting strap provides protection against corrosion
  • Prominent amperage marking on mounting strap allows easy identification of rating
  • Large brass binding head screws with deep slots secure wire connections
  • Strip gauge for accurate wiring
  • Elastomer rocker assures quiet operation and precise timing
  • Permanently lubricated assembly provides long life and trouble-free operation
  • Silver alloy contacts reduce contact erosion and prevent welding, providing long life
Specs:
  • Series: DS Series
  • Type: Self-Grounding Standard
  • Color: Light Almond
  • Material: Composite
  • Dimensions: 3.81 in H x 1.44 in W x 1.16 in D
  • Voltage Rating: 120/277 VAC
  • Amperage Rating: 20 A
  • Power Rating: 1 to 2 hp
  • Action: Snap
  • Number of Poles: 1
  • Mounting: Threaded
  • Terminal Type: Back/Push/Side Wired/Screw
  • Actuator: Rocker/Toggle
  • Operating Cycles: 50000 Cycles
  • Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Operating Temperature
Packaging:
  • Length: 4.16 in
  • Width: 1.91 in
  • Height: 1.66 in
  • Weight: 0.2 lb
Certifications/Standards:
CSA Certified | NEMA WD1 | UL 20 | UL 94 V-2 Flammability Rating