We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
15950 Long Series Torx L-Key T50
MODEL 15950
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$7.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 15950
UPC: 037516159502 | UNSPSC: 27111716 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Torx Key, Star End, Measurement System: Torx, T50 Tip, Long Arm, 6 in Arm Length, 35 deg Working, Torx Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Torx Keys will drive Torx, Torx Plus and star recess fasteners
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | L-Handle |
| Drive Type | Torx® |
| Working Angle | 35 deg |
| Arm Type | Long |
| Tip Size | T50 |
| Measurement System | Torx® |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 6 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Star End |
Packaging:
| Length | 6.4 in |
|---|---|
| Width | 1.6 in |
| Height | 0.4 in |
| 0.176 lb |
Certifications/Standards:
ANSI B18.3 | Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | Eklind |
| Model | 16840 |
| Brand | SpillTech |
| Model | WPR301 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | PR4-07-20WT |
| Brand | Eklind |
| Model | 16920 |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7110-045 |
| Brand | Champion |
| Model | BR12-370 |
| Brand | Modicon |
| Model | 140NOM21100C |
| Brand | Omron |
| Model | MY3-AC24 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/