We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
16505 Bright Short Series Hex-L Key
MODEL 16505
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$0.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 16505
UPC: 037516165053 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Series: Hex-L, Measurement System: Metric, 2.5 mm Tip, Short Arm, 2.15 in Arm Length, 90 deg Working, Hex Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Bright, Gray
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility
- Finished with Eklind bright finish to resist rust
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | L-Handle |
| Drive Type | Hex |
| Working Angle | 90 deg |
| Arm Type | Short |
| Tip Size | 2.5 mm |
| Measurement System | Metric |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 2.15 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Bright |
| Color | Gray |
| Series | Hex-L® |
Packaging:
| Length | 2.3 in |
|---|---|
| Width | 0.8 in |
| Height | 0.2 in |
Certifications/Standards:
ANSI B18.3 | Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | MasterDrive |
| Model | A91 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2353 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 20011 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 15185 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89097 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2653 |
| Brand | SealMaster |
| Model | CFF 3TY |
| Brand | Dixon |
| Model | ST2-SKIT |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/