We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
16920 Bright Long Series Torx L-Key T20
MODEL 16920
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$3.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 16920
UPC: 037516169204 | UNSPSC: 27111716 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Torx Key, Measurement System: Torx, T20 Tip, Long Arm, 3.79 in Arm Length, 90 deg Working, Torx Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Bright, Gray
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility
- Finished with Eklind bright finish to resist rust
- Torx Keys will drive Torx, Torx Plus and star recess fasteners
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | L-Handle |
| Drive Type | Torx® |
| Working Angle | 90 deg |
| Arm Type | Long |
| Tip Size | T20 |
| Measurement System | Torx® |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 3.79 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Bright |
| Color | Gray |
Packaging:
| Length | 4.0 in |
|---|---|
| Width | 1.0 in |
| Height | 0.2 in |
Certifications/Standards:
ANSI B18.3 | Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7110-045 |
| Brand | Champion |
| Model | BR12-370 |
| Brand | Modicon |
| Model | 140NOM21100C |
| Brand | Omron |
| Model | MY3-AC24 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 930009 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 930007 |
| Brand | Browning |
| Model | 1093756 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/