We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
16940 Bright Long Series Torx L-Key T40
MODEL 16940
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$4.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 16940
UPC: 037516169402 | UNSPSC: 27111716 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind® Torx Key, Measurement System: Torx®, T40 Tip, Long Arm, 4.88 in Arm Length, 90 deg Working, Torx® Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Bright, Gray
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility
- Finished with Eklind® bright finish to resist rust
- Torx® Keys will drive Torx®, Torx Plus® and star recess fasteners
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | L-Handle |
| Drive Type | Torx® |
| Working Angle | 90 deg |
| Arm Type | Long |
| Tip Size | T40 |
| Measurement System | Torx® |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 4.88 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Bright |
| Color | Gray |
Packaging:
| Length | 5.2 in |
|---|---|
| Width | 1.3 in |
| Height | 0.3 in |
Certifications/Standards:
ANSI B18.3 | Federal Spec GGG-K-275D
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/