We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
17313 13pc. Set .050"-3/8" Extra Long"
MODEL 17313
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$52.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 17313
UPC: 037516173133 | UNSPSC: 27111700 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Extra Long, Series: Ball-Hex-L, Measurement System: Torx, 13 Piece, Torx Drive, 0.05 to 3/8 in Hex, L-Handle Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Bright
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind bright finish to resist rust
- Color coded red for inch
- Eklind ball hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Plastic holder firmly retains each key in a size marked hole
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | L-Handle Handle |
| Hex Size Range | 0.05 to 3/8 in |
| Drive Type | Torx® |
| Measurement System | Torx® |
| Finish | Bright |
| Number of Pieces | 13 |
| Type | Extra Long |
| Series | Ball-Hex-L™ |
Packaging:
| Length | 10.7 in |
|---|---|
| Width | 3.8 in |
| Height | 1.0 in |
Certifications/Standards:
ANSI B18.3 | US Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | AttaBox |
| Model | AHSPM |
| Brand | Fibox |
| Model | CLI ARCA 405E |
| Brand | Berkeley |
| Model | 10PN-10 |
| Brand | Vikan |
| Model | 5552506 |
| Brand | Dixon |
| Model | SGP250 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | RAIL90N/MVS |
| Brand | Eklind |
| Model | 54660 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/