We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
18108 Stubby-Ball-Hex-L Key 1/8"
MODEL 18108
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$2.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 18108
UPC: 037516181084 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Ball End, Series: Ball-Hex-L, Measurement System: Imperial, 1/8 in Tip, Stubby Arm, 3-3/4 in Arm Length, 30 deg Working, Hex Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind ball hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Eklind stubby short arm facilitates access in tight spaces
Specs:
| Handle Type | L-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Working Angle | 30 deg |
| Arm Type | Stubby |
| Tip Size | 1/8 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 3-3/4 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Ball End |
| Series | Ball-Hex-L™ |
Packaging:
| Length | 3.9 in |
|---|---|
| Width | 0.5 in |
| Height | 0.2 in |
| 0.015 lb |
| Brand | Eklind |
| Model | 19309 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C19174 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/