We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
21151 #M15 3MM-10MM Hex Keys
MODEL 21151
This product has a minimum order quantity of (6 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$17.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(6 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 21151
UPC: 037516211514 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Long, Series: Classic, Measurement System: Metric, 6 Piece, 3 to 10 mm Hex, Fold-Up Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 5-1/4 in Handle, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Fold-up sets include a variety of popular sizes in one convenient handle to keep you from losing individual keys
- Fold a key out to a right angle to get maximum leverage
- Fold a key out completely to operate like a screwdriver
- Eklind Classic steel fold-up sets are compact to fit most easily in your pocket
- Housed in a one-piece comfort grip handle designed to operate smoothly
- Comfort grip handle holds the keys firmly in any desired work position
- Hex corners are sharp and clean
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Fold-Up |
| Hex Size Range | 3 to 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 6 |
| Specifications | 5-1/4 in Handle |
| Type | Long |
| Series | Classic |
Packaging:
| Length | 6.88 in |
|---|---|
| Width | 2.88 in |
| Height | 1.37 in |
Certifications/Standards:
US Federal Specification GGG-K-275D
| Brand | Cle-Line |
| Model | C65171 |
| Brand | Enerpac |
| Model | BZ-12382 |
| Brand | Enerpac |
| Model | BZ-12021 |
| Brand | Hanson |
| Model | 43094 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 3135308172 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C66701 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6794560 |
| Brand | Eklind |
| Model | 24091 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/