We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
25171 Ergo-Fold Fold-up Set Hex Key Series 7pc. 1.5MM-6MM
MODEL 25171
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$14.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 25171
UPC: 037516251718 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Short, Series: Ergo-Fold, Measurement System: Metric, 7 Piece, 1.5 to 6 mm Hex, Ergonomic Grip/Fold-Up Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 1.8 to 3.3 in L Arm, Plastic Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Fold-up sets include a variety of popular sizes in one convenient handle to keep you from losing individual keys
- Fold a key out to a right angle to get maximum leverage
- Fold a key out completely to operate like a screwdriver
- Eklind Ergo-Fold fold-up sets have a hard plastic shell that is stronger than steel and a soft plastic over mold for comfort, slip resistant and safety
- The ergonomic shape fits comfortably in your hand
- Ergo-Fold T-key sets feature a composite grip handle shaped for superior ergonomic
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Ergonomic Grip/Fold-Up |
| Hex Size Range | 1.5 to 6 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 7 |
| Specifications | 1.8 to 3.3 in L Arm, Plastic Handle |
| Color | Blue |
| Type | Short |
| Series | Ergo-Fold™ |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 1.88 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.2875 lb |
Certifications/Standards:
US Federal Specification GGG-K-275D
| Brand | Eklind |
| Model | 25036 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | SP40B-3.5 |
| Brand | Eklind |
| Model | 13122 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | SD9/16 |
| Brand | Hyde Tools |
| Model | 46650 |
| Brand | Schunk |
| Model | 208128 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | SD42MM |
| Brand | MasterDrive |
| Model | SDSMPB |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/