We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
25651 Ergo-Fold Fold-up Set Bike Tool Series 5 Pc.
MODEL 25651
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$14.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 25651
UPC: 037516256515 | UNSPSC: 27111700 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Series: Ergo-Fold Bike Tool, Measurement System: Metric, 5 Piece, 4 to 6 mm Hex, Ergonomic Grip/Fold-Up Handle, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Fold-up sets include a variety of popular sizes in one convenient handle to keep you from losing individual keys
- Fold a key out to a right angle to get maximum leverage
- Fold a key out completely to operate like a screwdriver
- Eklind Ergo-Fold Fold-up sets have a hard plastic shell that is stronger than steel and a soft plastic over mold for comfort, slip resistant and safety
- The ergonomic shape fits comfortably in your hand
Specs:
| Handle Type | Ergonomic Grip/Fold-Up |
|---|---|
| Hex Size Range | 4 to 6 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 5 |
| Series | Ergo-Fold™ Bike Tool |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 1.88 in |
| Height | 1.0 in |
| Brand | Cleveland |
| Model | C83512 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | PH-350 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 035414AA |
| Brand | Vikan |
| Model | 53912 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 035412AA |
| Brand | Drillco |
| Model | 450T034 |
| Brand | AttaBox |
| Model | BP2016A |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/