We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
29016 16pc Ergo/Ball-Hex-L Combo
MODEL 29016
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$45.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 29016
UPC: 037516290168 | UNSPSC: 27111700 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Long, Series: Ball-Hex-L Ergo-Fold, Measurement System: Metric, 16 Piece, 1.5 to 10 mm, 1.5 to 6 mm Hex, Ergonomic Grip/Fold-Up/L-Handle Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Eklind ball hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Fold-up sets include a variety of popular sizes in one convenient handle to keep you from losing individual keys
- Fold a key out to a right angle to get maximum leverage
- Fold a key out completely to operate like a screwdriver
- Eklind Ergo-Fold fold-up sets have a hard plastic shell that is stronger than steel and a soft plastic over mold for comfort, slip resistant and safety
- The ergonomic shape fits comfortably in your hand
Specs:
| Handle Type | Ergonomic Grip/Fold-Up/L-Handle |
|---|---|
| Hex Size Range | 1.5 to 10 mm, 1.5 to 6 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 16 |
| Color | Blue |
| Type | Long |
| Series | Ball-Hex-L™ Ergo-Fold™ |
Packaging:
| Length | 11.25 in |
|---|---|
| Width | 3.78 in |
| Height | 1.25 in |
Brand
Bondhus
Model
12195
| Brand | Hanson |
| Model | 40026 |
| Brand | Berkeley |
| Model | B86377 |
| Brand | Eklind |
| Model | 14945 |
| Brand | Eklind |
| Model | 10910 |
| Brand | Browning |
| Model | 1083641 |
| Brand | Browning |
| Model | 1083658 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 026709AA |
| Brand | Bondhus |
| Model | 22368 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/