We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
31914 7/32" - 9" Arm Standard Grip Hex T-Keys
MODEL 31914
This product has a minimum order quantity of (6 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$6.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(6 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 31914
UPC: 037516319142 | UNSPSC: 27111716 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Measurement System: Imperial, 7/32 in Tip, 9 in Arm Length, Hex Drive, Standard Grip/Loop T-Handle Handle, 4 in W Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade professional tools
- Made with Eklind alloy steel, heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
Specs:
| Handle Type | Standard Grip/Loop T-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Tip Size | 7/32 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 9 in |
| Handle Size | 4 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
Packaging:
| Length | 10.1 in |
|---|---|
| Width | 4.1 in |
| Height | 0.3 in |
| Weight | 0.2188 lb |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | B10-01 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 690400 |
| Brand | Harwal |
| Model | VS-6V |
| Brand | Harwal |
| Model | VS-95V |
| Brand | Harwal |
| Model | VS-199V |
| Brand | Harwal |
| Model | VS-30V |
| Brand | Harwal |
| Model | VS-140V |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/