We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
33610 10pc. Inch w/Pouch 6" Arm Standard Grip Hex T-Keys Set 6 Inch Series
MODEL 33610
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$58.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 33610
UPC: 037516336101 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Measurement System: Imperial, 10 Piece, 3/32 to 3/8 in Hex, Standard Grip/Loop T-Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 6 in L Arm, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Loop style T-keys stack neatly and fit in a compact pouch to fit most easily in your tool box
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Standard Grip/Loop T-Handle |
| Hex Size Range | 3/32 to 3/8 in |
| Measurement System | Imperial |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 10 |
| Specifications | 6 in L Arm |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 9.0 in |
| Height | 1.0 in |
| 1.8726 lb |
Certifications/Standards:
US Federal Specification GGG-K-275D
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/