We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
35168 8pc. MM w/Pouch 6" Arm Standard Grip Hex T-Keys Set 6 Inch Series
MODEL 35168
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$50.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 35168
UPC: 037516351685 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Long, Measurement System: Metric, 8 Piece, 2 to 10 mm Hex, Standard Grip/T-Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 6 in L Arm, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Loop style T-keys stack neatly and fit in a compact pouch to fit most easily in your tool box
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Standard Grip/T-Handle |
| Hex Size Range | 2 to 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 8 |
| Specifications | 6 in L Arm |
| Type | Long |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 9.0 in |
| Height | 1.0 in |
| 1.6931 lb |
Certifications/Standards:
US Federal Spec GGG-K-275D
| Brand | Eklind |
| Model | 15840 |
| Brand | Guardair |
| Model | N825 |
| Brand | Eklind |
| Model | 15727 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 727300B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/