We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
35195 5pc. MM w/Pouch 9" Arm Standard Grip Hex T-Keys Set 9 Inch Series
MODEL 35195
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$27.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 35195
UPC: 037516351951 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Measurement System: Imperial/Metric/Torx, 5 Piece, Torx Drive, 2.5 to 6 mm Hex, Standard Grip/Loop T-Handle Handle Handle, Specifications: 9 in L Arm, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Loop style T-keys stack neatly and fit in a compact pouch to fit most easily in your tool box
- Pouch sets fit compactly into a toolbox or hang in the workshop
- Standard grip sets offer a more economical option
Specs:
| Handle Type | Standard Grip/Loop T-Handle Handle |
|---|---|
| Hex Size Range | 2.5 to 6 mm |
| Drive Type | Torx® |
| Measurement System | Imperial/Metric/Torx® |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 5 |
| Specifications | 9 in L Arm |
Packaging:
| Length | 5.0 in |
|---|---|
| Width | 11.0 in |
| Height | 0.8 in |
| Brand | Eklind |
| Model | 10997 |
| Brand | Link-Belt |
| Model | 10429300 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/