We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
51620 5/16" - 6" Arm Cushion Grip Hex T-Key
MODEL 51620
This product has a minimum order quantity of (6 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$14.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(6 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 51620
UPC: 037516516206 | UNSPSC: 27111716 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Measurement System: Imperial, 5/16 in Tip, 6 in Arm Length, Hex Drive, Cushion Grip/Loop T-Handle Handle, 6 in W Handle, Vinyl Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide, Red
Features:
- High quality, industrial grade professional tools
- Made with Eklind alloy steel, heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Cushion grip T-keys have a vinyl surface for extra comfort
- Color coded red for inch
Specs:
| Handle Type | Cushion Grip/Loop T-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Tip Size | 5/16 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 6 in |
| Handle Material | Vinyl |
| Handle Size | 6 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Red |
Packaging:
| Length | 7.4 in |
|---|---|
| Width | 6.2 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 0.5208 lb |
| Brand | Eklind |
| Model | 31306 |
| Brand | Eklind |
| Model | 31609 |
| Brand | Eklind |
| Model | 31614 |
| Brand | Hanson |
| Model | 27636 |
| Brand | Eklind |
| Model | 25013 |
| Brand | Eklind |
| Model | 14428 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/