We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
51932 1/2" - 9" Arm Cushion Grip Hex T-Key
MODEL 51932
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$40.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 51932
UPC: 037516519320 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Measurement System: Imperial, 1/2 in Tip, 9 in Arm Length, Hex Drive, Cushion Grip/Loop T-Handle Handle, 6 in W Handle, Vinyl Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide, Red
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Cushion grip T-keys have a vinyl surface for extra comfort
- Color coded red for inch
Specs:
| Handle Type | Cushion Grip/Loop T-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Tip Size | 1/2 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 9 in |
| Handle Material | Vinyl |
| Handle Size | 6 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Red |
Packaging:
| Length | 10.9 in |
|---|---|
| Width | 6.2 in |
| Height | 0.7 in |
| 1.328 lb |
| Brand | Wiegmann |
| Model | WAN12RA |
| Brand | Drillco |
| Model | 515A136B |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/