We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
54992 12MM - 9" Arm Cushion Grip Hex T-Key Set 6 Inch Series
MODEL 54992
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$42.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 54992
UPC: 037516549921 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Measurement System: Metric, 12 mm Tip, 9 in Arm Length, 90 deg Working, Hex Drive, Cushion Grip/T-Handle Handle, 6 in W Handle, Vinyl Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Cushion grip T-keys have a vinyl surface for extra comfort
- Color coded blue for metric
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Cushion Grip/T-Handle |
| Drive Type | Hex |
| Working Angle | 90 deg |
| Tip Size | 12 mm |
| Measurement System | Metric |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 9 in |
| Handle Material | Vinyl |
| Handle Size | 6 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Blue |
Packaging:
| Length | 10.9 in |
|---|---|
| Width | 6.2 in |
| Height | 0.7 in |
Certifications/Standards:
Federal Specification GGG-K-275D
| Brand | Airmaster |
| Model | 94652 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 290023 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6756318 |
| Brand | Airmaster |
| Model | 32586 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 4410-90A-U |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 3135308185 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5501480 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | MHST80 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/