We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
55198 8pc. MM w/Pouch 9" Arm Cushion Grip Hex T-Key Set 9 Inch Series
MODEL 55198
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$69.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 55198
UPC: 037516551986 | UNSPSC: 27111729 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Long, Measurement System: Metric, 8 Piece, 2 to 10 mm Hex, Cushion Grip/Loop T-Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 9 in L Arm, Vinyl Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Loop style T-keys stack neatly and fit in a compact pouch to fit most easily in your tool box
- Cushion grip T-keys have a vinyl surface for extra comfort
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | Cushion Grip/Loop T-Handle |
| Hex Size Range | 2 to 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 8 |
| Specifications | 9 in L Arm, Vinyl Handle |
| Color | Blue |
| Type | Long |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 12.0 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 2.2847 lb |
Certifications/Standards:
US Federal Specification GGG-K-275D
| Brand | Eklind |
| Model | 16622 |
| Brand | Eklind |
| Model | 60914 |
| Brand | Eklind |
| Model | 17709 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5500812 |
| Brand | Eklind |
| Model | 90611 |
| Brand | Hanson |
| Model | 20270 |
| Brand | Eklind |
| Model | 16132 |
| Brand | Eklind |
| Model | 31616 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/