We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
61614 Power-T T-Handle Hex Key 7/32" x 6"
MODEL 61614
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$8.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 61614
UPC: 037516616142 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Series: Power-T, Measurement System: Imperial, 7/32 in Tip, 6 in Arm Length, Hex Drive, Slip-Resistant Grip/T-Handle Handle, 4 in W Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide, Red
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Eklind Power-T T-handle hex keys have a soft, textured overmold for extra comfort, slip resistance and safety
- Identification is permanently molded in the handle
- Color coded red for inch
Specs:
| Handle Type | Slip-Resistant Grip/T-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Tip Size | 7/32 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 6 in |
| Handle Size | 4 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Red |
| Series | Power-T™ |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 4.1 in |
| Height | 0.8 in |
| Brand | Enerpac |
| Model | BZ-12385 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | H100SDS11 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | HM813810 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7156763 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-401192 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1786-BNC |
| Brand | Bestorq |
| Model | 14/5VK1120 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RF1010PE025 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/