We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
64608 8pc. MM w/Pouch 6" Arm Power-T T-Handle Hex Key Set 6 Inch Series
MODEL 64608
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$70.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 64608
UPC: 037516646088 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Long, Series: Power-T, Measurement System: Metric, 8 Piece, 2 to 10 mm Hex, T-Handle Handle, Specifications Met: ANSI B18.3, Specifications: 6 in L Arm, Rubber Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Eklind Power-T T-handle hex keys have a soft, textured overmold for extra comfort, slip resistant and safety
- Identification is permanently molded in the handle
Specs:
| Specifications Met | ANSI B18.3 |
|---|---|
| Handle Type | T-Handle |
| Hex Size Range | 2 to 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 8 |
| Specifications | 6 in L Arm, Rubber Handle |
| Color | Blue |
| Type | Long |
| Series | Power-T™ |
Packaging:
| Length | 12.0 in |
|---|---|
| Width | 9.0 in |
| Height | 1.0 in |
Certifications/Standards:
US Federal Specification GGG-K-275D
| Brand | Eklind |
| Model | 33610 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/