We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
64611 10pc. MM w/Stand 6" Arm Power-T T-Handle Hex Key Set 6 Inch Series
MODEL 64611
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$74.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 64611
UPC: 037516646118 | UNSPSC: 27111729 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Key Sets
Eklind Key Set, Series: Power-T, Measurement System: Metric, 8 Piece, 2 to 10 mm Hex, Slip-Resistant Grip/T-Handle Handle, Specifications: 6 in L Arm, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade, professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Color coded blue for metric
- Eklind T-Handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Eklind Power-T T-handle hex keys have a soft, textured overmold for extra comfort, slip resistant and safety
- Identification is permanently molded in the handle
- Universal Stand accommodates inch, metric or Torx keys
- Includes holes so that it can be hung form a wall or attached to a work bench
- Can attach multiple stands to each other to accommodate multiple sets
Specs:
| Handle Type | Slip-Resistant Grip/T-Handle |
|---|---|
| Hex Size Range | 2 to 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 8 |
| Specifications | 6 in L Arm |
| Color | Blue |
| Series | Power-T™ |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 6.5 in |
| Height | 8.9 in |
| Weight | 4.5 lb |
Brand
Eklind
Model
64808
Brand
Bondhus
Model
13389
| Brand | Eklind |
| Model | 13281 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 640S-DL |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C64231 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894107 |
| Brand | Hanson |
| Model | 41528 |
| Brand | Eklind |
| Model | 18620 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/