We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
64690 Power-T T-Handle Hex Key 10.0mm x 6"
MODEL 64690
This product has a minimum order quantity of (2 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$15.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(2 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 64690
UPC: 037516646903 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Hex Key, Series: Power-T, Measurement System: Metric, 10 mm Tip, 6 in Arm Length, Hex Drive, T-Handle Handle, 5 in W Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind T-handle hex keys provide extra reach and extra leverage
- Eklind Power-T T-handle hex keys have a soft, textured overmold for extra comfort, slip resistance and safety
- Identification is permanently molded in the handle
- Color coded blue for metric
Specs:
| Handle Type | T-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Tip Size | 10 mm |
| Measurement System | Metric |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 6 in |
| Handle Size | 5 in W |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Color | Blue |
| Series | Power-T™ |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 1794463 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/B85 |
| Brand | Hanson |
| Model | 43040 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | J802610.1 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6758006 |
| Brand | Browning |
| Model | 1093772 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/