We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
90206 Tamper Resistant Security Hex-L Key 3/32"
MODEL 90206
This product has a minimum order quantity of (5 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$8.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(5 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 90206
UPC: 037516902061 | UNSPSC: 27111710 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Hex/Torx Drivers & Keys > Hex & Torx Keys
Eklind Security Hex Key, Tamper-Resistant, Series: Hex-L, Measurement System: Imperial, 3/32 in Tip, Long Arm, 5-1/4 in Arm Length, Hex Drive, L-Handle Handle, Alloy Steel Blade, Alloy Steel, Black Oxide
Features:
- High quality, industrial grade professional tool
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Security (tamper-resistant) keys have a hole in the tip to accommodate a pin in the socket head fastener
Specs:
| Handle Type | L-Handle |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| Arm Type | Long |
| Tip Size | 3/32 in |
| Measurement System | Imperial |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Arm Length | 5-1/4 in |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Tamper-Resistant |
| Series | Hex-L® |
Packaging:
| Length | 5.4 in |
|---|---|
| Width | 1.1 in |
| Height | 0.2 in |
| Weight | 0.015 lb |
| Brand | AttaBox |
| Model | BP1412A |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 090080PS |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 040285WS |
| Brand | Ringfeder |
| Model | AM100 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/