We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
90611 Ball-Hex Screwdriver Set SD Series 10Pc. w/Stand-1.3mm-10mm
MODEL 90611
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$76.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 90611
UPC: 037516906113 | UNSPSC: 27111728 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Screwdrivers & Nutdrivers > Screwdriver Sets
Eklind Screwdriver Set, Series: SD Series, Measurement System: Metric, 10 Piece, Ergonomic Handle, Screwdriver Types Included: Ball End/Hex, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade and professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind ball/hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Screwdriver handles are both durable and comfortable
- Color coded blue for metric
Specs:
| Screwdriver Types Included | Ball End/Hex |
|---|---|
| Handle Type | Ergonomic |
| Measurement System | Metric |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Number of Pieces | 10 |
| Color | Blue |
| Series | SD Series |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 6.5 in |
| Height | 11.5 in |
| Weight | 2.85 lb |
| Brand | Hanson |
| Model | 20270 |
| Brand | Eklind |
| Model | 16132 |
| Brand | Eklind |
| Model | 31616 |
| Brand | Eklind |
| Model | 17313 |
| Brand | AttaBox |
| Model | AHSPM |
| Brand | Fibox |
| Model | CLI ARCA 405E |
| Brand | Berkeley |
| Model | 10PN-10 |
| Brand | Vikan |
| Model | 5552506 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/