We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
91103 Ball-Hex Screwdriver .050" x 3.0"
MODEL 91103
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$4.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 91103
UPC: 037516911032 | UNSPSC: 27111701 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Screwdrivers & Nutdrivers > Standard Screwdrivers
Eklind Screwdriver, Measurement System: Imperial, Ball End/Hex Point, 0.05 in Point, 6 in Overall Length, Hex Shank, 2-11/16 in Shank Length, Specifications Met: ASME Specified, ANSI Specified, No, No ESD-Safe, Fluted Handle, Acetate Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Red
Features:
- High quality, industrial grade and professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind ball/hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Screwdriver handles are both durable and comfortable
- Color coded red for inch
Specs:
| Point Size | 0.05 in |
|---|---|
| ESD-Safe | No |
| Shank Type | Hex |
| Point Type | Ball End/Hex |
| Insulated | No |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Specifications Met | ASME Specified, ANSI Specified |
| Handle Type | Fluted |
| Measurement System | Imperial |
| Handle Material | Acetate |
| Shank Length | 2-11/16 in |
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length | 6 in |
| Color | Red |
Packaging:
| Length | 5.6 in |
|---|---|
| Width | 0.5 in |
| Height | 0.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Specified | RoHS Compliant
| Brand | Cle-Line |
| Model | C77624 |
| Brand | Bando |
| Model | C57 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40MPSU-2.5 #16-DSO |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C65491 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 097326PS |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 40JPU-1.5-DSO |
| Brand | Cleveland |
| Model | C50414 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C24273 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/