We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
92220 Torx PSD Precision Screwdriver T20
MODEL 92220
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$5.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 92220
UPC: 037516922205 | UNSPSC: 27111701 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Screwdrivers & Nutdrivers > Standard Screwdrivers
Eklind Screwdriver, Precision, Series: PSD, Measurement System: Imperial, Torx Point, T20 Point, 2-1/2 in Shank Length, Specifications Met: ASME Specified, ANSI Specified, Soft Overmolded Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Green
Features:
- High quality, industrial grade and professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Torx keys will drive Torx, Torx Plus and star recess fasteners
- Eklind PSD precision screwdrivers have larger handles and a soft overmold for greater comfort and ergonomics
- Includes large spinner cap for precise control
- Size permanently marked on spinner cap
- Precision machined tip
- Color coded green for Torx
Specs:
| Point Size | T20 |
|---|---|
| Point Type | Torx® |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Specifications Met | ASME Specified, ANSI Specified |
| Handle Type | Soft Overmolded |
| Measurement System | Imperial |
| Shank Length | 2-1/2 in |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Green |
| Type | Precision |
| Series | PSD™ |
Packaging:
| Length | 8.13 in |
|---|---|
| Width | 1.75 in |
| Height | 0.88 in |
Certifications/Standards:
ANSI Specified | RoHS Compliant
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/