We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
92615 Ball-Hex PSD Precision Screwdriver 1.5MM
MODEL 92615
This product has a minimum order quantity of (4 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 847-994-8550
$5.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(4 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Eklind Tool Company Eklind 92615
UPC: 037516926159 | UNSPSC: 27111701 | GTIN:
Hand Tools > Fastening Hand Tools > Screwdrivers & Nutdrivers > Standard Screwdrivers
Eklind Screwdriver, Precision, Series: PSD, Measurement System: Metric, Ball End/Hex Point, 1.5 mm Point, 2-1/2 in Shank Length, Specifications Met: ASME Specified, ANSI Specified, Soft Overmolded Handle, Alloy Steel, Black Oxide, Blue
Features:
- High quality, industrial grade and professional tools
- Heat treated for optimum strength and ductility for safety
- Finished with Eklind black finish to resist rust
- Eklind ball/hex keys will drive a fastener at up to a 30 deg angle
- Eklind PSD precision screwdrivers have larger handles and a soft overmold for greater comfort and ergonomics
- Includes large spinner cap for precise control
- Size permanently marked on spinner cap
- Precision machined tip
- Color coded blue for metric
Specs:
| Point Size | 1.5 mm |
|---|---|
| Point Type | Ball End/Hex |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Specifications Met | ASME Specified, ANSI Specified |
| Handle Type | Soft Overmolded |
| Measurement System | Metric |
| Shank Length | 2-1/2 in |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Blue |
| Type | Precision |
| Series | PSD™ |
Packaging:
| Length | 8.13 in |
|---|---|
| Width | 1.75 in |
| Height | 0.88 in |
Certifications/Standards:
ANSI Specified | RoHS Compliant
| Brand | Berkeley |
| Model | 15LTHH |
| Brand | Drillco |
| Model | 200LH131 |
| Brand | Browning |
| Model | 1094564 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | DD703-W |
| Brand | Cleveland |
| Model | C58545 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 376400 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 094001PS |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
15% Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/