41-50-M10-60-D1-SK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 41-50-M10-60-D1-SK GN41-50-M10-60-D1-SK Leveling Feet, Stainless Steel, Thread:M10 Stud:60mm
MODEL 41-50-M10-60-D1-SK
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Plate Diameter
50mm
Plate Finish
Matte
Plate Height
2.5mm
Plate Material
Stainless Steel
Rubber Pad
Santoprene Plastic
Stud Length
60mm
Stud Material
Stainless Steel
Stud Surface Finish
Matte
Thread Diameter
M10
Thread Type
Metric
Information
GN 41 leveling feet are simple, economically priced components.
Specification
Base plate, blank ground
Stainless Steel, European Standard No. 1.4301 (AISI 304)
Threaded stud
Stainless Steel, European Standard No. 1.4305 (AISI 303)
Hex nut ISO 4032
Rubber cap
  • clipped on
  • black, Santoprene (TPE)
    80 ≈ Shore A
Rubber underlay
  • vulcanised
  • black, Perbunan (NBR)
    70±5 Shore A
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
SKU: 5781959
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Read more
It’s awesome!
Recently Viewed
Free shipping
Reviews
Ball joint
seems to work okay