We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-100-DT one-piece set screw shaft collar with 1" bore, unplated steel. Features a 5/16-24 x 1/4 set screw for axial positioning on shafts. Outer diameter 1 1/2", width 5/8". Suitable for light-duty shaft positioning and component retention.
MODEL C-100-DT
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$3.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Plain
Material
Steel
OD
1 1/2"
Screw Size
5/16-24 x 1/4
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
5/8"
Unplated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 1 in |
|---|---|
| OD | 1 1/2 in |
| Width | 5/8 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Plain |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 5/16-24 x 1/4 |
| 2. 78 oz | |
| UPC Code | 044861002506 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501KVFP59 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 7/D173 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB250RTR06 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more