CXSJM25-10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CXSJM25-10 CXSJ Series guided pneumatic cylinder with 25mm bore and 10mm stroke. This compact dual piston actuator features a slide bearing design for smooth operation and non-rotating accuracy of ±0.1°. Lighter and smaller than conventional CXS units, it is ideal for precise linear motion applications.
MODEL CXSJM25-10
Bore
25mm
Port thread
Rc
Stroke
10 mm
  • Bore sizes: 6, 10, 15, 20, 25, 32mm
  • Non-rotating accuracy: ± 0.1°
  • Stroke lengths up to 100mm