MGPM25-40Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM25-40Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 25mm bore and 40mm stroke. The integrated guide shafts isolate load bearing from the actuator rod and seals, while the carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability for side load resistance. Suitable for stopping applications.
MODEL MGPM25-40Z
Bore
25mm
Port type
Rc
Stroke
40mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)