VANLED10NFW/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10NFW/PCS Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,145 lumens at 146.9 lm/W efficacy. Rated 10W, 4000K neutral white, 83 CRI. Die-cast aluminum housing with polycarbonate flat lens. IP66 rated for wet locations. Includes 120V swivel photocell. 0-10V dimming driver. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 70W metal halide. Covered by RAB's 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED10NFW/PCS
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.05A
Efficacy
146.9
Finish
White
Height
6.2
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
2,145 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
96.3% at 120V, 93.4% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.6
THD
17.57% at 120V, 11.37% at 277V
Volume
0.65
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide