VANLED20NF/PCS2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20NF/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 20W (21.8W actual) and 3,300 lumens at 151.4 lm/W efficacy. The 4000K neutral white light is produced by long-life surface-mount LEDs with 83 CRI. Housed in a die-cast aluminum body with a vandal-resistant polycarbonate flat lens, it is IP66 rated for wet locations and UL listed for covered ceiling mount. Includes a 277V swivel photocell and 0-10V dimming driver. Equivalent to 100W metal halide. Backed by a 5-year warranty.
MODEL VANLED20NF/PCS2
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
83 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
4000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.09A
Efficacy
151.4
Finish
Bronze
Height
6.3
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
13.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
3,300 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Power Factor
98.2% at 120V, 95.2% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
21.8
THD
15.15% at 120V, 10.5% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
0.68
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide