VANLED40FFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED40FFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 40W, 5,625 lumens at 140.3 lm/W efficacy. 5000K cool white, 84 CRI, 120-277V input. Die-cast aluminum housing with vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens. IP66 wet location rated, DLC listed. 0-10V dimming driver dims to 10%. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 150W metal halide. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED40FFRW
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.34A
208V
0.20A
240V
0.17A
277V
0.15A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
5000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.15A
Efficacy
140.3
Finish
White
Height
6.4
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
5,625 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.66% at 120V, 94.31% at 277V
Rated Power
40W
Rated power
40.1
THD
2.81% at 120V, 6.63% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
0.68
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide