VANLED52NFW/PCS2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52NFW/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,232 lumens at 52 watts with 151.9 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 277V swivel photocell and 0-10V dimming driver. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED52NFW/PCS2
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.21A
Efficacy
151.9
Finish
White
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
8,232 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Power Factor
99.65% at 120V, 94.48% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.2
THD
3.52% at 120V, 6.08% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide