WPLEDC52Y/D10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDC52Y/D10 LED Wall Pack delivers 7,277 lumens at 52W with 128.6 lm/W efficacy. Cutoff (7.5°) optics, 3000K warm CCT, 72 CRI. Precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens. 0-10V dimming driver dims to 10%. 100,000-hour L70 lifespan. UL listed for wet locations. Equivalent to 250W metal halide.
MODEL WPLEDC52Y/D10
Returnable: See conditions
120V
0.52A
208V
0.37A
240V
0.32A
277V
0.28A
BUG Rating
B1 U1 G1
Color Consistency
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
Color temp
3000
Cutoff
Cutoff (7.5)
DLC Listed
P0000173A
Driver
Constant Current
Efficacy
128.6 lm/W
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-52 results and TM-21 calculations
Lumens
7,277 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.2% at 120V, 97.3% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
56.6
Surge Protection
6kV
THD
5.67% at 120V, 7.51% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 250W Metal Halide