WPLEDFC80YW/D10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB WPLEDFC80YW/D10 LED Wall Pack delivers 80W of power with 9,868 lumens at 119.6 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 71 CRI, and full-cutoff optics. Precision die-cast aluminum housing with tempered glass lens. IP66 rated for wet locations. DLC listed (PAM1KBD1). Includes 0-10V dimming driver. Replaces up to 400W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL WPLEDFC80YW/D10
Returnable: See conditions
120V
0.71A
208V
0.41A
240V
0.36A
277V
0.31A
Color Accuracy
71 CRI
Color temp
3000
DLC Listed
PAM1KBD1
Driver
Constant Current
Efficacy
119.6 lm/W
Lumens
9,868 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.5% at 120V, 93.5% at 277V
Rated Power
80W
Rated power
82.5
Replacement
Replaces up to 400W Metal Halide
Surge Protection
4kV
THD
6.39% at 120V, 10.26% at 277V
Wattage Equivalency
Replaces 320W Metal Halide